Váhový přírůstek miminka

 
 
Porodní váha pro děťátko znamená pomyslnou “startovní čáru”. Novorozeně v prvních dnech života něco zhubne, což je přirozený jev, kdy se miminko adaptuje na život mimo dělohu. Miminko tento rozdíl dožene zpravidla během prvních 10 dnů. Po narození miminka je přírůstek na váze jedním z hlavních ukazatelů jeho zdravého prospívání.

Doporučený přírůstek:

1. měsíc – 200 – 250g za týden, větší jedlík (častější kojení) dokáže přibrat i více od 350 – 490g za týden. Je zcela normální, pokud jeden týden přibere děťátko více, jiný méně. Netřeba hned dělat paniku a začít přikrmovat

2. měsíc – kojené miminko obvykle přibere od 500 – 800g za měsíc

3. měsíc – kojené miminko přibere 400 – 700g za měsíc

Období do 3 měsíců je obvykle období, kdy zvažují pořízení nebo zapůjčení kojenecké váhy, aby měli jistotu, že jejich miminko správně prospívá. 

S přibývajícím věkem se přírůstek zmenšuje. Ve věku 6. měsíce života by miminko bez ohledu na pohlaví mělo zdvojnásobit svou porodní hmotnost. Ve věku prvních narozenin by mělo mít zhruba trojnásobek váhy, s jakou se narodilo.

Obecně kojené děti a děti živené umělou kojeneckou výživou přibírají odlišně, proto váhové přírůstky popsané výše budou u přikrmovaných dětí zpravidla vyšší.

Také pohlaví miminka má vliv na váhový přírůstek. Chlapci se obvykle rodí větší a těžší, tak i rychleji přibývají na váze. Neodmyslitelnou roli má i genetická predispozice.

 

NEZAPOMEŇTE:

Každé miminko je jiné, proto i každé přibírá svým “vlastním tempem”.

Porovnávání s ostatními miminky není vůbec na místě.

 

Prohlédnout:

zapůjčení kojenecké váhy >> 

nákup nové nebo bazarové kojenecké váhy se zpětným odkupem >>